KCH24.infoRegionPokłony, ciche fajerwerki i kolędowanie

Święta, święta i… nie… nie po świętach. Przed nami kolejne miłe sercu uroczystości, tym razem związane z tradycyjnym Świętem Trzech Króli.

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół. Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się nowo narodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli dzieciatku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od 2011 roku, po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, a na ulicach miast organizowane są uroczyste orszaki.

W Chrzanowie Orszak Trzech Króli pojawi się o godzinie 12:30 na Placu 1000-lecia, gdzie uczestnicy złożą pokłon. Następnie – o godzinie 13:30 – w sali teatralnej MOKSiR odbędzie się koncert „Anielskie kolędowanie” w wykonaniu solistów MOKSiR, Chóru Męskiego Żaby oraz Wielopokoleniowego Chóru Rozrywkowego Wniebogłosy. Na koncert obowiązuje wstęp wolny.

W Libiążu na 6 stycznia zaplanowano koncert, żywą szopkę i poczęstunek przy ognisku. To główne punkty Powiatowego Kolędowania przy Górniczej Szopce, które tradycyjnie już odbędzie się w Święto Trzech Króli o godzinie 18:45. Organizatorzy – Stowarzyszenie Muzyków Canticum Canticorum – zapraszają na teren przy Kościele św. Barbary w Libiążu. W programie zaplanowano także pokaz sztucznych ogni – to fajerwerki bezhukowe! W sobotę, 6 stycznia, o godz. 11:00 warto także odwiedzić Libiąskie Centrum Kultury. Na scenie zaprezentowane zostaną Jasełka w wykonaniu grupy teatralnej „Pióro”.

( fot.https://pixabay.com)

About Author

Redakcja