Nowe zapadlisko pojawiło się przy drodze wojewódzkiej nr 791 na granicy Trzebini i Myślachowic. To nie jedyne leje, które odkryto w tym miejscu. Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. podkreśla, że zapadliska są w miejscach wskazanych w końcowym raporcie służb geologicznych.
Najpierw ujawniono najnowsze zapadlisko, znajdujące się tuż przy drodze wojewódzkiej w Myślachowicach, nieopodal granicy sołectwa z miastem. Po przyjeździe na miejsce służb, okazało się, że nieco dalej, na terenie lasu, istnieją również dwa inne leje. Jednak te są nieco starsze – zdążyły już zarosnąć roślinnością.
– Jeden z lejów o średnicy około 2 metrów i głębokości ok. 3 m powstał tuż przy pasie jezdni. Został natychmiast zasypany. Przedstawiciele Zarządu Dróg Wojewódzkich obecni na miejscu nie stwierdzili zagrożenia dla jezdni, a ruch odbywa się tam normalnie. Dwie pozostałe deformacje wystąpiły na terenie leśnym w pobliżu drogi i zostaną zlikwidowane w najbliższych dniach.
– przekazuje w komunikacie Spółka Restrukturyzacji Kopalń.
Zapadliska na mapach już widniały
Jednak jak wynika z mapy opublikowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny, zapadliska w tym miejscu istniały już jakiś czas – a co najmniej dwa z nich powstały jeszcze przed 2014 rokiem. W opisie jednego, znajdującego się najbliżej jezdni, czytamy: na wschód od zapadliska widoczne są uszkodzenia nawierzchni asfaltowej na jednym pasie DW791.
Zapadlisko odnotowane na mapie miało powstać przed inwentaryzacją z 6 czerwca tego roku. Nie ma jednak informacji, czy uszkodzenie zostało w jakikolwiek sposób zabezpieczone. Możliwe więc, że dzisiaj odkryta dziura, to albo powiększenie się istniejącego już leja, albo reaktywacja jednego z wcześniejszych, lecz nieodnotowanych na mapach zapadlisk (o takim wariancie dla tego obszaru mówi tez raport PIG).
Raport nadal niezaprezentowany
W opublikowanym niedawno raporcie końcowym z badań przeprowadzonych na zlecenie państwowych służb geologicznych informacja o pojawianiu się w lesie przy drodze wojewódzkiej zapadlisk faktycznie się znajduje.
Odnowienia starych zapadlisk dotyczyły głównie rejonu cmentarza, południowej części ogródków działkowych, nasypu kolejowego, os. Gaj, rejonu ul. Odkrywkowej oraz południowej części Myślachowic (rejon 48 DW 791). Ze względu na ograniczoną dokładność niektórych danych trudno oszacować dokładną ilość reaktywowanych zapadlisk zlikwidowanych w przeszłości
– czytamy w raporcie końcowym z 14 lipca 2023 roku. Problem w tym, że wyniki badań geologów zostały zamieszczone na stronie internetowej PIG, a nikt z państwowych służb geologicznych, ministerstwa czy tez Spółki Restrukturyzacji Kopalń nie omówił i nie przedstawił mieszkańcom głównych tez dokumentu oraz nie odniósł się do rekomendacji naukowców wynikających z raportu. A te jasno sformułowane są względem władz państwa oraz Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
Pisaliśmy o tym na naszym portalu: Końcowy raport geologów: było 527 zapadlisk, 61 istotnych. Są wnioski i rekomendacje
Nadal jednak mamy do czynienia głównie z reakcjami post factum – dziura najbliżej jezdni została już zasypana, a dwie pozostałe mają zostać zlikwidowane w najbliższych dniach.