Trzebinia otrzymała 645 tys. zł odszkodowania za ograniczenia na gminnych działkach w związku z budową rurociągu Boronów-Trzebinia. Środki te mają być przeznaczone na nowoczesne wyposażenie trzebińskiej biblioteki w powstającej „Manufakturze”. Tak zakłada projekt uchwały, nad którą w czwartek będą głosować trzebińscy radni.
Budowa ropociągu Boronów-Trzebinia, realizowana przez państwową spółkę PERN, była jedną z ważniejszych strategicznie inwestycji dla Polski. Od 2021 roku wybudowano łącznie prawie 100 km rurociągu, a inwestycja przebiegała przez 11 miast i gmin. W związku z budową oraz tworzeniem strefy ochronnej wokół rur biegnących pomiędzy bazami paliw, część działek – zarówno prywatnych jak i należących do samorządów, musiała zostać zajęta. Budowa wiązała się również z ograniczeniami inwestorskimi. Każdemu właścicielowi działki należało się odszkodowanie za wywłaszczenia, zajęty teren i ograniczenie jego funkcjonalności.
Odszkodowanie za zajęcie działek należących do samorządu otrzymała również Gmina Trzebinia. Podczas najbliższej sesji, trzebińscy radni będą głosować nad wprowadzeniem do budżetu dodatkowej kwoty 645 tys. zł, która wpłynęła na konto urzędu.
Pieniądze na kulturę i nagłośnienie
Na tej samej, zaplanowanej na najbliższy czwartek sesji, radni głosować będą także nad przeznaczeniem tej kwoty na rzecz trzebińskiej biblioteki. Wszystko w związku z planowaną przeprowadzką książnicy do nowopowstałego budynku Manufaktury, który ma zostać oddany do użytku jeszcze w tym roku.
Zadecydowano o zakupie nowoczesnych regałów, które pomieszczą obfite zbiory trzebińskiej książnicy:
[Zbiory – dop. a.] miały być przechowywane na regałach statycznych, a dla lepszego komfortu pracy i poprawy funkcjonalności będą zastosowane do przechowywania zbiorów regały przesuwne
– czytamy w uzasadnieniu uchwały.
Montaż bardziej nowoczesnego typu regałów wiąże się również ze zmianą koncepcji rozmieszczenia magazynu, który musi znaleźć się na najniższej kondygnacji powstającego budynku. Środki z odszkodowania pójdą także na wydzielenie specjalnych pomieszczeń dla pracownic biblioteki, w tym salki konferencyjnej, biur i pomieszczeń socjalnych, które zastąpią wcześniej planowany open space. Część kwoty ma trafić również na bezprzewodowy system nagłośnienia, jaki pojawi się na głównej sali konferencyjnej w nowym budynku. Tam m.in. obradować będzie trzebińska rada.
Mieszkańcy komplementują Manufakturę
Przypomnijmy, ze nowa siedziba trzebińskiej książnicy zaplanowana jest w powstającym na skrzyżowaniu ul. Krakowskiej i Ochronkowej wielofunkcyjnym budynku, który w wyniku konkursu został nazwany „Manufakturą Trzebinia”. Poza siedzibą biblioteki, znajdzie się tam m.in. mediateka, sala konferencyjna, sala dla najmłodszych, miejsce na wystawy i kawiarnia. Kierowców na pewno ucieszy podziemny parking na 40 miejsc oraz 20 nowych miejsc postojowych tuż przy budynku. Urząd z Trzebini zapowiada, że gmach będzie otoczony zielenią.
Zobacz również: Wybrali nazwę dla budynku w centrum Trzebini. Nawiązuje do historii
Niedawno trzebiński magistrat pochwalił się postępami prac i pokazał pierwsze zdjęcia z wnętrza inwestycji. Wzbudziły one entuzjastyczne komentarze na fanpage’u burmistrza Jarosława Okoczuka:
„Już się pięknie prezentuje przejeżdżając przez centrum, później to dopiero będzie”
– skomentowała pani Marta.
„Wreszcie coś nowego i praktycznego”
– zauważa pani Wanda, z kolei pani Katarzyna pod galerią zdjęć napisała:
– Rewelacja Nie możemy się doczekać otwarcia!
Budowa Manufaktury na niezagospodarowanej dotąd działce w centrum Trzebini rozpoczęła się wiosną zeszłego roku. Powstanie „miejsca spotkań” w tym miejscu burmistrz Okoczuk obiecywał w swojej kampanii wyborczej w 2018 roku. Gmach buduje spółka RUKO z Krakowa. Na realizację inwestycji Trzebinia otrzymała 10 milionów dotacji w ramach samorządowego „Polskiego Ładu”, a pozostałą część pokrywa gmina. Jak deklarował Okoczuk w rozmowie z naszą redakcją, ani złotówka nie pochodzi z kredytu.
Budowa ma zakończyć się późną jesienią. Otwarcie planowane jest jeszcze w tym roku.
(Fot. Wnętrze powstającej „Manufaktury Trzebinia”, gdzie swoją siedzibę znajdzie m.in. biblioteka. Źródło: Trzebinia.pl)