KCH24.infoPo godzinachTo nie tylko konkurs. Kehila zaprasza młodzież ze szkół ponadpodstawowych

Stowarzyszenie Kehila Trzebinia ogłasza drugą edycję Powiatowego Konkursu Historyczno-Literackiego im. Andrzeja Kostki. Konkurs adresowany jest dla młodzieży szkół ponadpodstawowych. Podobnie, jak w poprzednim roku, udział w konkursie związany jest z szeroką ofertą edukacyjną dla młodzieży.

„Pamięć o Szoa” ( Holocauście) – to temat obecnej edycji konkursu, który rok temu zgromadził całkiem pokaźne grono uczestników. Konkursowy debiut zakończył się wówczas uroczystą galą z koncertem muzyki klezmerskiej, a na uczniów czekały nagrody. Podobnie w tym roku, na finalistów czekają bony pieniężne do zrealizowania w Empiku i nagrody książkowe. O gali finałowej jeszcze nie mamy szczegółowych informacji, wiemy za to, że, podobnie jak to było rok wcześniej, uczestnicy konkursu będą mieli okazję wziąć udział w cennych warsztatach literackich, wykładach, a także spacerach historycznych śladami martyrologii żydowskiej w Chrzanowie, Trzebini i Krakowie.

Udział w konkursie polega na napisaniu pracy dotyczącej znaczenia pamięci o Zagładzie. Można tu nawiązać m.in. do fizycznych śladów Holocaustu w lokalnej przestrzeni, do wspomnień mieszkańców regionu z czasów wojennych. Organizatorom zależy, by zachęcić młodzież do poznania historii swych małych ojczyzn związanych z obecnością społeczności żydowskiej, jednocześnie uczyć tolerancji dla mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.

Stowarzyszenie Kehila wciąż poszukuje kolejnych partnerów i darczyńców, by – jak podkreśla – „zaproponowana (…) oferta edukacyjna była jak najbogatsza i oprawa gali finałowej jak najpiękniejsza”. Osoby chcące dołożyć swoją cegiełkę do organizacji konkursu mogą zrobić to poprzez dokonanie darowizny tutaj: https://zrzutka.pl/upywgw

Dotychczasowymi Partnerami konkursu są: Trzebińskie Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Trzebini, Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej COR, Żydowskie Muzeum Galicja.
Honorowy Patronat objęło Starostwo Powiatowe.

(fot. Facebook Stowarzyszenie Kehila)

About Author

Redakcja