KCH24.infoEko & GospodarkaZnamy wyrok KIO ws. przetargu na uzdatnianie cmentarza na osiedlu Gaj [TYLKO U NAS]

W poniedziałkowe popołudnie Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzyła odwołanie jednej z firm walczących o zamówienie uzdatniania cmentarza parafialnego na os. Gaj w Trzebini w przetargu organizowanym przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń. Jako pierwsza redakcja publikujemy treść orzeczenia.

Przypomnijmy: otwarcie ofert w przeprowadzanym przez SRK postępowaniu na uzdatnianie cmentarza parafialnego w Gaju nastąpiło pod koniec kwietnia, miesiąc później odbyła się internetowa aukcja. Dopiero na początku lipca SRK ogłosiła wybór wykonawcy. Zwycięzcą przetargu została firma Fibrenet Group Sp. z o.o., specjalizująca się w budowie światłowodów. Umowa jednak nie została podpisana, gdyż odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej zgłosiła firma, która w aukcji zajęła trzecie miejsce – Polbud Pomorze Sp. z o.o. Chodziło m.in. o utajnienie części danych w ofercie przez dwa podmioty biorące udział w postepowaniu przetargowym.

Wyniki aukcji przeprowadzonej w ramach przetargu SRK

Podczas wczorajszego posiedzenia KIO zapadł wyrok. Jak poinformowali redakcję KCH24.info przedstawiciele Krajowej Izby, organ rozstrzygający nakazał SRK:

uznanie za jawne i podlegające udostępnieniu w całości złożonych przez Przystępującego: 1) wyjaśnień dotyczących ceny jego oferty wraz z załączonymi dowodami, 2) wykazu osób, 3) wykazu robót wraz z referencjami.

Mówiąc prościej, KIO nakazała Spółce Restrukturyzacji Kopalń udostępnienie część danych z oferty złożonej przez zwycięzcę przetargu – Fibrenet Group sp. z o.o. Pozostałe zarzuty, w tym również dotyczące drugiej w kolejności firmy, zostały przez KIO odrzucone, a pozostała treść orzeczenia dotyczy podziału kosztów postępowania odwoławczego.

Co dalej?

Na wyrok KIO firma odwołująca się (Polbud-Pomorze) może złożyć skargę do sądu. Ma na to 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia. Skontaktowaliśmy się z firmą Polbud-Pomorze, jednak w sekretariacie usłyszeliśmy, że na tę chwilę spółka nie komentuje działań. Trudno przesądzić również jak zachowają się pozostali oferenci po ujawnieniu przez SRK dotąd niejawnych części oferty zwycięzcy. Każdej z firm przysługuje prawo do odwołania, dopóki umowa nie zostanie podpisana przez SRK.

O komentarz do wyroku i dalsze plany związane z przetargiem na uzdatnianie cmentarza zapytaliśmy również rzecznika Spółki Restrukturyzacji Kopalń S.A.

SRK S.A. nie komentuje wyroków sądów. (…) Jeśli po zakończeniu postępowania w KIO spółka podejmie dalsze decyzje, będziemy wówczas o nich na bieżąco informować za pośrednictwem m.in. strony internetowej SRK S.A., tak jak miało to miejsce dotychczas.

– czytamy w odpowiedzi przesłanej nam przez Mariusza Tomalika, rzecznika SRK.

Mieszkańcom nie pozostaje więc nic innego, niż oczekiwanie na kolejne ruchy firm biorących udział w przetargu oraz ostateczną decyzję Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Zgodnie ze specyfikacją zamówienia, uzdatnianie cmentarza parafialnego ma potrwać do 12 miesięcy od podpisania umowy.

Zobacz również inne nasze teksty o tym przetargu i cmentarzu na os. Gaj:

Tych wiadomości nie znajdziesz w żadnej gazecie, ani na innym portalu. Odwiedzaj naszą stronę regularnie i śledź nas na Facebooku – KLIKNIJ TUTAJ. Patrzmy na ręce tym, którzy rządzą naszymi gminami. Piszemy o faktach, bez taryfy ulgowej – dla nikogo.

About Author

Redakcja