KCH24.infoEko & GospodarkaTajemnicze wykopy na składowisku opon. Co dzieje się na Słowackiego w Trzebini?

Co najmniej kilka nowych wykopów odkryto na nielegalnym składowisku opon przy ul. Słowackiego w Trzebini – dowiedział się nieoficjalnie portal KCH24.info. Służby potwierdzają, że na początku tygodnia do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego wpłynęło zgłoszenie w tej sprawie. Trwa jego sprawdzanie.

O sprawie poinformował nas zaniepokojony mieszkaniec, który był świadkiem czwartkowej interwencji służb na nielegalnym „gumowisku”. Działania straży potwierdził nam oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie informując, że faktycznie teren składowiska był sprawdzany i analizowano zapisy z kamer monitorujących teren. Jednak na tym etapie ani straż, ani policja nie udzielają szczegółowych informacji. Wiadomo jednak, że nie stwierdzono zagrożenia.

Z nieoficjalnych informacji, do których dotarł nasz portal wynika, że w ostatnich dniach na składowisku opon pojawiły się ślady wykopów ciężkim sprzętem (prawdopodobnie koparką), jednak nie stwierdzono, by na nielegalnym wysypisku cokolwiek zakopano. Służby mają weryfikować wersję w której teren pod składowiskiem miał być „sprawdzany” poprzez dokonywanie próbnych wykopów. Czy ktoś przygotowywał się do zakopania tam nowych odpadów, czy też zainteresowany jest wykupem tego terenu i na własną rękę dokonywał „wykopów kontrolnych”? Na te pytania mają odpowiedzieć w najbliższym czasie służby.

Powiat czeka na działania wojewody śląskiego

Przypomnijmy, ze teren przy ul. Słowackiego należy do skarbu państwa, a włada nim wojewoda śląski, jako prawny następca państwowej firmy „Prodryn”, do której teren przed laty należał. Upadające państwowe przedsiębiorstwo dzierżawiło teren firmom, które w sposób nielegalny kilkanaście lat temu gromadziły tam głównie odpady gumowe. Po likwidacji państwowej firmy, której siedziba znajdowała się w Sosnowcu, właścicielem działki został reprezentujący skarb państwa wojewoda śląski. Firmy, które składowały odpady, „rozpłynęły się”, a ich właściciele są poszukiwani przez policję od wielu lat. Sama działka jest też przedmiotem sporu sądowego ze spadkobiercami osób, do których przed wojną należała. Ci jednak nie chcą przejąć od państwa terenu, na którym znajduje się nielegalne składowisko i domagają się od skarbu państwa uporządkowania działki.

Sprawa od lat nie znajduje swojego finału. Urząd Miasta w Trzebini nie może w sposób legalny usunąć odpadów, gdyż zabraniają tego obowiązujące przepisy. Przedstawicielem skarbu państwa – a więc organem uprawnionym do działań w tym zakresie – na terenie powiatu jest starosta chrzanowski, który kilka lat temu nakazał wojewodzie śląskiemu uporządkowanie działki. Ten jednak odwołał się od decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Jak poinformował niedawno w swoich mediach społecznościowych wiceprzewodniczący Rady Miasta w Trzebini Wojciech Hajduk, który od lat monitoruje ten temat, starosta chrzanowski 23 maja tego roku ponownie wydał decyzję nakazującą wojewodzie śląskiemu uporządkowanie terenu składowiska do końca 2025 roku. Szacunkowy kosztorys tych działań w 2016 roku wynosił 25 milionów złotych.

W piątek skierowaliśmy do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach pytania dot. decyzji chrzanowskiego starosty oraz planowanych działań. Gdy otrzymamy odpowiedź, przedstawimy ją czytelnikom naszego portalu.

(Fot. Facebook.com/wojciech.hajduk.radny)

Kontakt z autorem: k.stopniewicz@kch24.info

W KCH24.info trzymamy rękę na pulsie w sprawach ochrony środowiska w powiecie chrzanowskim. Weryfikujemy wiadomości i piszemy o sprawach ważnych dla lokalnej ekologii. Sprawdź inne nasze teksty, w których opisujemy środowiskowe wyzwania powiatu chrzanowskiego:

Chcesz podzielić się informacjami w sprawie ochrony środowiska w powiecie chrzanowskim? Zachęcamy do kontaktu: redakcja@kch24.info lub poprzez Facebooka.

About Author

Redakcja